Производство на Technistone®
Технология BRETON – висококачествена технология за обработка на камък.
- Създаде нов сектор в индустрията с плотове
- Текущ производствен капацитет над 55,000 m2 на месец, през 2016 – увеличение то 80,000 m2 на месец
- 95 % от производството е за износ
- Technistone е сертифициран по ISO 9001
Състав на продукта
- Необходими са внимателно подбрани и висококачествени суровини за производството технически камък Technistone
- Technistone използва 4 основни суровини – смоли, пълнители, едър пясък и пигменти
Висококачествен непорьозен композитен материал, изработен от твърди, неорганични, полиращи се гранулати, компактно свързан със свързващо вещество и пълнител, оцветен с различни пигменти, с гладка, устойчива повърхност, в разнообразни размери и с широка гама от приложения.
Кварцовите повърхности зависят от продуктовата група, но по принцип са:
- 90% естествени суровини – кварц, огледала, стъкло и гранит (високоефективна полиестерна смола)
- 10% технологични подобрения (светлоустойчиви пигменти и специални добавки)
Изпитване на продукта
Изпитания на смоли и сертификати
Technistone гарантира, че всички наши производители на смоли са в съответствие с изискванията на EU REACH.
В нашата лаборатория се извършват следните тестове за всяка партида от смола:
- Динамичен вискозитет
- Цвят (haze/ATHA)
- Време на втвърдяване (максимална температура на втвърдяване)
- Съдържание на стирен
- Плътност
- Относително тегло
- Обемно свиване
- Срок на годност
- Твърдост (Barcol)
Тестване на продукта съгласно европейските стандарти
- EN 14617-1 Плътност, Водопоглъщане
- EN 14617-2 Якост на огъване
- EN 14617-4 Износване
- EN 14617-5 Устойчивост на замразяване
- EN 14617-6 Устойчивост на топлинен удар
- EN 14617-09 Устойчивост на удар
- EN 14617-10 Устойчивост на химикали
- EN 14617-11 Коефициент на топлинно разширение
- EN 13501-1 Запалимост
- ČSN 725191 or P CEN/TS 16165 Хлъзгавост
Изпитване на продукта в съответствие с американските стандарти (ASTM)
- ASTM C97 (Абсорбция, общо относително тегло)
- ASTM C99 (Коефициент на пробив)
- ASTM C880 (Якост на огъване)
- ASTM C1028 (Статичен коефициент на триене)
- ASTM C650 (Устойчивост на химични вещества)
- ASTM C1378 (Устойчивост на петна)
- ASTM C484 (Устойчивост на топлинен удар)
- ASTM C648 (Якост на скъсване)
- ASTM C241 (Абразивна устойчивост)
- ASTM E84 (Запалимост)
- ASTM E228 (Коефициент на топлинно разширение)
- TCNA USA = Tile Council of North America USA
- AME USA = Applied Materials & Engineering USA
Детайли от всеки тест
Тест за привидна плътност:
Изсушената проба се претегля във въздуха и се потапя във вода. Коефициентът на двете стойности е теглото на единица обем на материала, включително кухините – привидна плътност.
Стандарт EN 4617-1
Връзки: Определя се като маса от материала за единица обем, привидната плътност се отнася към “тежестта” на материала и сравнява теглата на различни материали в същия обем. Техническият камък тежи по-малко в сравнение с естествения камък поради по-ниската му плътност.
Тест за абсорбция на вода:
Водната маса, абсорбирана от материала при определени условия, изразена като процент от масата на сухия материал.
Стандарт EN 14617-1
Връзки: Зависи от абсорбцията на използваните късове суровина (гранит / кварц / стъкло). Отнася се до способността да абсорбира течност в материал, като по този начин се повишава устойчивостта към оцветяване, общата устойчивост на замърсяване на повърхността, простотата на поддръжка, устойчивостта към растеж на бактерии и промяната на други механични и физични свойства, дължащи се на наличието на течност в материала.
Изпитване за якост на огъване:
Якостта на огъване, известна също като коефициент на разкъсване, се измерва по отношение на усилието, и затова се изразява в единици за налягане. Стойността представлява най-голямото напрежение в материала в момента на разкъсване.
Стандарт: EN 14617-2
Връзки: Стойността на якост на огъване се отнася до якост и гъвкавост на материала, оттук и до неговата устойчивост на разрушаване или натоварване.
Тест за линейно термично разширение:
Когато температурата на материала се промени, енергията, съхранена в връзките между атомите, се променя, както и дължината на молекулните връзки. В резултат на това твърдите вещества обикновено се разширяват кате резултат от нагряване и се свиват при охлаждане; това измерено изменение в резултат на изменението на температурата се изразява чрез коефициента на топлинно разширение.
Стандарт: EN 14617-11
Връзки: Отнася се до промяната на размера на продукта под топлинно въздействие. Най-важен фактор за конструкцията и проектирането на подови и стенни облицовки (разширение, фиксираща система …).
Употребата на коефициента на топлинно разширение α по време на изчислението:
Пример: Плочка Taurus Brown Pearl 40 x 40 cm, промяна на температурата от 20 до 70 ° C. Разликата в дължината на една плочка при промяна на температурата δ1 е 0,42 мм.
Изчислява се след заместване на съответните стойности в уравнението. Съгласно това, размерът на плочките ще бъде 400,42 мм при температура 70 ° С (а = 21х10-6, с2 = 70 ° С, с1 = 20 ° С, 10 = 400,0 мм).
Изпитване за устойчивост на удар:
Тяло с размери 20/20 см се поставя в центъра на съда в пясък. Стоманена топка (1 кг) се пуска да падне върху него. Височината на падане се измерва между най-ниската точка на топката и повърхността. Тестът се повтаря (с увеличаване на височина на падащата топка), докато пробата се счупи.
Стандарт: EN 14617-9
Връзки: Разрушителен тест, предназначен да определи устойчивостта на продукта към въздействието на внезапно приложена сила. Устойчивостта на въздействието на техническия камък зависи най-вече от дебелината на продукта, съдържанието на смола – формулировка. Тя достига няколко пъти по-високи нива, отколкото при естествените камъни.
Тест за устойчивост на топлинен удар:
20 цикъла на продукта трябва да бъдат извършени с 18 часово нагряване до 70 или 105°С, след което потапяне за 6 часа във вода с температура 15°C. След теста с оценяват вида, петната, промяната на цвета, пукнатините, теглото и якостта на огъване на продукта.
Стандарт: EN 14617-6
Връзки: Високите локални топлинни натоварвания могат да доведат до разпространение на пукнатини, обезцветяване или промяна на цвета, влошаване на повърхността, загуба на тегло, намаляване на якостта на огъване.
Тест за абразия:
Пробите се обработват с абразивна машина и специални абразивни материали. Размерът на маркировката на инструмента (или размерът на образеца), изхабен от абразията, се измерва и изразява в дължина (mm), площ (mm2) или обем (mm3). Колкото по-ниска е стойността, толкова по-висока е устойчивостта на абразия.
Стандарт: EN 14157 (B)
Връзки: Способността на даден материал да устои на механично действие, като триене, изстъргване или ерозия, което постепенно отнема материал от повърхността му. Тази способност помага да се запази първоначалният вид и структура на материала. Отнася се до повърхностно съпротивление срещу надраскване, разрязване, влошаване на гланца….
Тест за устойчивост на плъзгане:
Измерване на сцеплението на повърхността на пътеката. Това изпитване се използва за тестване на съпротивлението на приплъзване на повърхността от трафик на обувки или крака, тествани на рампа.
Стандарт: DIN 51130 or ČSN 725191
Връзки: Един от ключовите компоненти на безопасността е да се определи колко хлъзгав е пода; това е известно като неговата “устойчивост на приплъзване”.
Тест с рампа: Тестът с рампа е разделен на DIN 51130 Shod и DIN 51097 Barefoot.
Този метод за изпитване на устойчивост на приплъзване включва тестови субекти, носещи ботуши със стандартни подметки върху омаслена подова повърхност или боси върху мокра “сапунена” подова повърхност; подът се накланя постепенно, докато те се подхлъзнат. Тестът с рампа е полезен за измерване на съпротивлението при приплъзване в промишлени зони и във влажни зони, като плувни басейни.
Изпитване за стабилност по отношение на размерите:
Определяне на стабилността на размерите на продукта чрез измерване на евентуалното вертикално отместване на ръбовете на плочките спрямо референтна равнина под влияние на влагата в продължение на 24 часа. Измерените движения се оценяват на 3 класа: А – C.
- Клас A – отместване по-малко от 0,3 mm
- Клас B – отместване 0,3 – 0,6 mm
- Клас C – отместване повече от 0,6 mm
Стандарт: EN 14617 – 12
Връзки: Главно се отнася до поведението на плочки след фиксиране с мокро лепило. Въз основа на постигнатия клас трябва да се използва подходящото лепило.
Всички продукти на TechniStone® са класифицирани в клас А..
Източник: TZÚS Plzeň институт Чехия
Тест за запалимост:
Запалимостта се определя от това колко лесно нещо ще гори или ще се възпламени, причинявайки пожар или изгаряне. Степента на трудност, необходима за предизвикване на изгарянето на дадено вещество, подлежи на количествено определяне чрез изпитване с огън.
Стандарт: EN 13501-1
Връзки: Техническият камък обикновено се класифицира в клас B поради съдържанието на смола, а естественият камък е в клас А. Този факт трябва да се спазва според националните регулации и строителни изисквания, може да има значение при приложението като подова настилка; в повечето случаи не влияе при приложение като плот.
Възможности на TechniStone®: Technistone завърши научноизследователска и развойна дейност на нов продукт за външни облицовки на стени със степен на запалимост A2-s1, d0. Проекти със специални изисквания са възможни и при производството на стандартни продукти с тази обработка. Този продукт трябва да се използва като подов, стенен или строителен елемент, но не и като плот за директен контакт с храна.
Тест на замръзване:
25 цикъла на експозиция на продукта трябва да бъдат извършени чрез 4 часово замразяване до -20°C, след което най-малко 4 часово потапяне във вода с температура 20°C. Резултатът се изразява като коефициент на намаляване / увеличаване на стойността на якост на огъване преди и след изпитването. Поради съдържанието на смола стойността варира около 1 (няма влияние).
Стандарт: EN 14617-5
Връзки: Отнася се до материалната устойчивост срещу замръзване и размразяване, което може да доведе до много повреди в материалите. Кварцовият технически камък е напълно устойчив.
Тест за химическа устойчивост:
Сравнение на повърхностния блясък преди и след 8 часа химическо влияние (HCl, NaOH), изразено в намаление на блясъка в %, оценено в клас.
Стандарт: EN 14617-10
Връзки: Отнася се до устойчивостта на материала на повърхността срещу въздействието на химикали, което може да се случи и при плотове (напитки, сокове, конфитюри, домакински почистващи препарати…). Химичното въздействие може да бъде причинено от химическа реакция (HCl / мрамор – унищожаване на повърхността) или чрез абсорбиране в повърхността (петна).